Musikkælderen i Sunds, er et tilbud til ALLE unge i ungdomsskolen, uanset niveau.
Musikkælderen i Sunds, handler om at spille i band, med sine venner/med nye venner, hvor samarbejde, glæde, sjov, seriøsitet, og medbestemmelse i form af øvetider, numre man spiller, hvem man gerne vil spille sammen med, osv, har stor værdi.
Året består ud over øvning, også af en masse fælles musikalske oplevelser, til koncerter, i Danmark.
Så musikkælderen i Sunds/Rockbands i Sunds, er et sted, hvor man kan dygtiggøre sig, hvor man socialt er sammen med andre, og hvor man prøver sig af, på forskellige måder
De voksne i musikkælderen hedder Peter Eggert, og Mathias Høgh
Mathias, er 17 år, går i gymnasiet i Herning, har været medlem af musikkælderen siden 6.klasse, og er en meget, meget dygtig musiker. Specielt på trommer, men er også dygtig på guitar, bas, klaver.
Peter Eggert, er 48 år, arbejder i Skanderborg som pædagog, og har spillet musik i 40 år.
Peter spiller trommer, guitar, bas, keyboard, og synger.
Peters tilgang til musikkælderen er musik og pædagogik.
Peters AMBITION er at få de unge til at turde, til at prøve, til at udvikle sig, musikalsk og personligt.
Peter vil have at ALLE føler sig trygge og velkomne i musikkælderen, hele året.
Peter ønsker nogle unge, der viser, at de VIL musikkælderen; At man øver sig, at man er ambitiøs på egne og bandets vegne og, at man tager ansvar for ikke kun egen, men også for andres trivsel.